Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Asferyczne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Jeszcze jakiś czas temu największą popularnością cieszyły się sferyczne soczewki kontaktowe. Obecnie wypierają je „kontakty” asferyczne, które stają się coraz bardziej powszechne.

Soczewki kontaktowe, ze względu na rodzaj konstrukcji, dzielimy na dwie podstawowe grupy: sferyczne i asferyczne. O ile niegdyś częściej produkowanym typem szkieł były sferyczne, o tyle w chwili obecnej zdecydowaną większość modeli miękkich stanowią „kontakty” asferyczne.

Zalety soczewek asferycznych

Zdecydowanym plusem soczewek tego rodzaju jest ich jednakowa moc na całej powierzchni. W praktyce oznacza to, że nawet w momencie, gdy soczewka minimalnie przesunie się na oku, pacjent nie odczuje dyskomfortu związanego z gorszym widzeniem.

Dodatkowym atutem modeli asferycznych jest to, że nie zniekształcają obrazu, co z pewnością wpływa na komfort widzenia.

Warto mieć świadomość, że soczewka asferyczna posiada zdolność dokładniejszego ogniskowania promieni świetlnych, co wpływa na poprawę widzenia. Ponadto są w stanie korygować znaczne wady wzroku: od -25 do +25 dioptrii (co 0.25 D). Pozwala to zminimalizować niemalże każdą wadę wzroku.

Soczewki na starczowzroczność

Na szczególną uwagę zasługują asferyczne soczewki progresywne używane do korekcji starczowzroczności. Ich podstawowym zadaniem jest wyrównywanie ostrości widzenia z bliskiej odległości. Jest to powszechny problem osób, które ukończyły 50. rok życia.