Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Historia soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Historia soczewek kontaktowych sięga renesansu, kiedy to po raz pierwszy podjęto próby korekcji wad wzroku na powierzchni oka. Problemem tym zajmował się sam Leonardo da Vinci.

Pierwsze prawdziwe szkła kontaktowe pojawiły się dopiero w XIX wieku, kiedy to brytyjski astronom - John Herschel zaproponował wykonanie soczewki na miarę, wykorzystując w tym celu odlew gałki ocznej. Jego pomysł nie został niestety zrealizowany, ale 60 lat później F. A Muller skonstruował pierwszą na świecie soczewkę kontaktową, wykorzystując technikę dmuchania. Wykonana była ze szkła i pokrywała całe oko pacjenta. Od tego czasu nastąpiła prawdziwa ewolucja w dziedzinie soczewek, która trwa aż po dziś dzień.

Pierwsze szkła kontaktowe dla daleko- i krótkowidzów zostały stworzone przez dwóch optyków: Szwajcara A.E. Ficka i Francuza Edouarda Kalta. Soczewki ich projektu były jednak bardzo ciężkie, niewygodne, a przy tym mogły być noszone jedynie przez kilka godzin dziennie. Jako że pierwsze modele były wykonane ze szkła, niosło to za sobą ryzyko pęknięcia soczewki, a przez to przedostania się odłamków do gałki ocznej.

Przez kolejne lata, prawie do połowy XX wieku, historia szkieł kontaktowych nie była już aż tak burzliwa. Dopiero w 1939 roku Amerykanie wykorzystali do produkcji soczewek nowy materiał, jakim był polimetakrylanu metylu (PMMA). Obecnie nie jest już stosowany do tworzenia „kontaktów”. Wykorzystuje się go do produkcji… kul do kręgli!

Badania prowadzone nad szkłami kontaktowymi przyczyniły się do ich dalszego rozwoju. Już kilka lat później została wprowadzona soczewka, która - zamiast całego oka - pokrywała tylko część źrenicy z tęczówką.

Dopiero pod koniec XX wieku rozpoczął się prawdziwy ich rozwój. W 1971 roku zostały wprowadzone miękkie „kontakty” firmy Bauch&Lomb, która funkcjonuje do dziś. Jednocześnie nadal rozwijano technologię produkcji modeli z PMMA. Kilkanaście lat później, bo w roku1987 roku do sprzedaży zostały wprowadzone pierwsze soczewki kosmetyczne, które miały na celu zmienić lub podkreślić naturalny kolor oczu. W tym samym roku pojawił się również pierwszy wielofunkcyjny płyn do szkieł kontaktowych.

W 1991 roku na rynek trafiły soczewki systematycznej wymiany, zaś w 1995 roku pojawiły się modele jednodniowe. Rok potem wprowadzono do produkcji „kontaktów” nową technologię, umożliwiającą ochronę oczu przed promieniami UVA i UVB. Na rynku pojawiły się również soczewki dwuogniskowe, używane przy starczowzroczności.

Historia szkieł kontaktowych jest bardzo ciekawa, a prowadzone systematycznie badania naukowe na pewno pozwolą na ich dalsze udoskonalanie.