Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Krzywizna soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Aby „kontakty” dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio dobrany nie tylko pod względem posiadanej wady wzroku, ale także pod względem krzywizny soczewki. Tylko wtedy szkło kontaktowe nie wypada ani nie przesuwa się, a pacjent w pełni odczuwa komfort.

Odpowiednia krzywizna soczewek dobierana jest podczas pierwszej wizyty u okulisty. Niekiedy taka weryfikacja trwa długo, ale po wielu przymiarkach udaje się odnaleźć tę poprawną.

Pod żadnym pozorem nie powinno się samemu zmieniać soczewek na inne, gdyż mogą one mieć nieodpowiednią krzywiznę. W rezultacie nie będą przylegać dokładnie do oka, czego efektem jest nie tylko dyskomfort noszenia szkieł, ale i dodatkowe komplikacje o negatywnych następstwach.

Warto pamiętać, że promień krzywizny „kontaktów”, podawany na opakowaniu przez producenta, to wartość uśredniona. Oznacza to, że soczewki pochodzące od różnych firm, mimo takich samych oznaczeń, mogą różnie „nosić się” na oku. Krzywizna „kontaktów” określana jest przez wymiary F/M (płaska – średnia - 8,4 mm) i S/M (wąska – 8,1 mm). Nawet jeżeli wartości te są ujednolicone, nigdy nie należy samemu dokonywać zmiany soczewek. Każda taka decyzja powinna odbywać się po wcześniejszej konsultacji z okulistą.