Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Korekcyjne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Nie tylko okulary, ale również soczewki kontaktowe mogą korygować wzrok. By noszenie „kontaktów” działało leczniczo, koniecznością jest ich odpowiedni dobór, w zależności od występującej wady.

Soczewki korekcyjne cieszą się ogromną popularnością. Ich powszechne stosowanie związane jest z tym, że - podobnie jak okulary - korygują różnego rodzaju wady wzroku, np. nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Warto podkreślić, że ich odpowiednie modele są w stanie skorygować nie tylko wady wrodzone, ale również nabyte.

Soczewki można stosować w każdym wieku, a jedyne przeciwwskazania do ich stosowania kierowane są do małych dzieci, które zobligowane są do noszenia okularów.

Dobór soczewek korekcyjnych

W celu poprawnego dobrania soczewek kontaktowych, należy udać się do okulisty kontaktologa. Specjalista, za pomocą specjalnych badań i testów, dobierze odpowiednie soczewki do konkretnej wady wzroku. Przy wyborze powinno się brać pod uwagę m. in. stopień uwodnienia, promień krzywizny, czy też rodzaj materiału, z którego korekcyjne szkło kontaktowe zostanie wykonane.

Wielu pacjentów z dużymi wadami wzroku często obawia się, że soczewki nie będą w stanie skorygować ich przypadłości tak, jak to czynią okulary. To błędne przekonanie bierze się często z niedostatecznej wiedzy na temat soczewek korekcyjnych. Rozwój nowoczesnych technologii i wiedzy pozwolił na stworzenie takich modeli, które są w stanie skorygować wady wzroku od -25 D (u krótkowidzów) do aż +25D (u dalekowidzów). Ponadto „kontakty” produkowane są co 0,25 dioptrii, co pozwala na jeszcze precyzyjniejszą redukcję każdej wady wzroku.

Dodatkowym plusem soczewek jest to, że nie tylko korygują, ale i leczą oko. Przy chorobie, jaką jest stożek rogówki stosuje się modele lecznicze, które - poza korekcją - dostarczają jeszcze leków dla oka lub stanowią formę opatrunku.

Na szczególną uwagę zasługują soczewki kosmetyczne, które mogą posiadać także właściwości korekcyjne. Oznacza to, że nie tracą swoich właściwości leczniczych i korekcyjnych, nadając tęczówce inny kolor.