Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Płyn do soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Płyn do soczewek jest podstawą ich pielęgnacji. Warto wiedzieć, jaki wybrać, ponieważ nie wszystkie są odpowiednie do każdego rodzaju szkieł kontaktowych.

Choć płyny do czyszczenia soczewek wykazują działanie dezynfekujące i niemal wszystkie są preparatami wielofunkcyjnymi (odkażają i odbiałczają), to jednak posiadają zróżnicowany skład, przez co różnie wpływają na szkła kontaktowe i oko pacjenta.

Płyny jedno- i dwustopniowe

Płyny mogą występować w dwóch rodzajach: jako jedno- i dwustopniowe.

Najczęściej stosowane są środki jednostopniowe, nazywane też wielofunkcyjnymi. Mają one właściwości czyszczące i dezynfekujące, dzięki czemu mogą służyć do oczyszczania i przechowywania soczewek.

Na płyn dwustopniowy składają się środki do czyszczenia, do przechowywania oraz tabletki do odbiałczania. Jest on już coraz rzadziej stosowany, gdyż jego właściwości zastąpił płyn jednofunkcyjny.

Czy płyn do soczewek kontaktowych jest konieczny?

Płyn do soczewek to absolutny niezbędnik, który pozwala utrzymać szkło w czystości. Wszelkie teorie dotyczące mycia „kontaktów” w ciepłej wodzie są nieprawdziwe i mogą jedynie prowadzić do ich zniszczenia. Jedynym wyjątkiem, kiedy płyn jest niepotrzebny, są soczewki jednodniowe.

Czy płyn do soczewek może się zepsuć?

Płyn do soczewek, tak jak każdy inny produkt, posiada określoną datę przydatności. Po upływie tego terminu preparat należy niezwłocznie wylać, gdyż traci on swoje właściwości odkażające i czyszczące.

Jeżeli mamy wątpliwości, co do zakupu odpowiedniego płynu, należy poradzić się swojego okulisty kontaktologa, który podpowie, jaki środek będzie najbardziej odpowiedni dla danego rodzaju soczewek.