Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Miesięczne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Soczewki kontaktowe miesięczne mają dłuższy okres żywotności niż np. soczewki dwutygodniowe. Mogą być dłużej noszone, ponieważ wolniej gromadzą się na nich osady białkowe.

Przed zakupem soczewek trzeba zadać sobie podstawowe pytanie: czy warto pokusić się o zakup soczewek miesięcznych, skoro ich cena przewyższa cenę soczewek rocznych? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego należy rozważyć wszystkie „za i przeciw”.

Przy miesięcznym trybie noszenia soczewek zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań związanych z zabrudzeniami, czy powstawaniem tzw. osadów białkowych, które w efekcie mogą prowadzić do dyskomfortu czy nawet pogorszenia się wzroku. Ze względu na stosunkowo krótki czas ich noszenia (w porównaniu z modelami rocznymi), nie są podatne na gromadzenie zanieczyszczeń.

Ich zaletą jest także dość niska cena, co - w połączeniu z innymi walorami - powoduje, że tego rodzaju soczewki są chętnie wybierane przez osoby, chcące skorygować wadę wzroku.

Aby soczewki dobrze służyły przez okres 30 dni, bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Istotne jest umieszczanie ich w specjalnym płynie i oczyszczanie ze wszystkich zanieczyszczeń.

Rodzaje soczewek miesięcznych

Wśród „kontaktów” miesięcznych można rozróżnić wiele ich podtypów, takich jak: soczewki dzienne, elastyczne czy do ciągłego noszenia. Wszystko po to, by pacjent posiadał większy wybór i miał możliwość indywidualnego dostosowania szkieł kontaktowych do własnych potrzeb. I tak, znajdziemy tu wspomniane wcześniej soczewki do ciągłego noszenia, bez konieczności ich zmiany, co jest wysoko cenione przez osoby, dla których komfort i wygoda to słowa priorytetowe. Fakt niewyjmowania soczewki z oka przez okres jednego miesiąca pozwala łatwiej zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku.

Przy ciągłym noszeniu „kontaktów” należy być jednak bardzo wyczulonym na jakiekolwiek symptomy, wskazujące na ewentualne pogorszenie się wzroku. Ponadto gromadzenie się złogów endo- i egzogennych może pogorszyć przejrzystość soczewki kontaktowej nawet przed przewidywanym terminem wymiany. W takim wypadku soczewkę należy niezwłocznie wymienić, jeśli nawet nie upłynął jeszcze termin 30 dni.