Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Dla kogo soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Każda osoba, która rozważa zamianę okularów na soczewki, zastanawia się nad bezpieczeństwem ich stosowania. Warto jednak rozważyć, czy „kontakty” są przeznaczone dla wszystkich.

Estetyka i soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla osób noszących okulary. Czynnikami decydującymi o ich zamianie na szkła są przede wszystkim względy estetyczne. Niemałe znaczenie ma też wygoda w użytkowaniu. Badania naukowe przeprowadzone na grupie osób noszących kontakty dowodzą, iż osoby te są bardziej pewne siebie i co najważniejsze - mają wyższą samoocenę. Soczewki wpływają więc nie tylko na komfort zewnętrzny, ale zwiększają komfort psychiczny, który pozwala lepiej funkcjonować w ciągu dnia. O ile osoby starsze często akceptują swoje okulary, o tyle młodzież i ludzie do 35. roku życia często posiadają kompleksy z powodu ich noszenia. To właśnie ta grupa osób najczęściej wybiera szkła kontaktowe, by skorygować swój wzrok.

Pamiętajmy jednak, że „kontakty” to nie tylko względy estetyczne, ale i możliwość przejścia swoistej metamorfozy. To umożliwiają soczewki kosmetyczne, dzięki którym - w prosty sposób -można uzyskać inny kolor oczu lub podkreślić swój własny. Są one przeznaczone nie tylko dla osób posiadających wadę wzroku. Każdy, kto tylko ma na to chęć, może pokusić się o zmianę koloru tęczówki, nie trzeba posiadać wady wzroku. Soczewki mają bowiem charakter kosmetyczny.

Jak się okazuje, jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób ze zbliznowaceniem tęczówki, które chcą przywrócić swój dawny wygląd. Tutaj sprawdzają się tzw. soczewki protetyczne, które pozwalają na ukrycie defektu. Ich zadaniem jest odtworzenie rysunku tęczówki poprzez nieprzezroczysty nadruk na „kontakcie”.

Soczewki kontaktowe i zdrowie

Soczewki kontaktowe są wysoko cenione ze względu na swoje walory zdrowotne i korekcyjne. Mogą być one stosowane u osób z niemal każdą wadą wzroku, w tym także u osób z astygmatyzmem (stosuje się tu „kontakty” toryczne), czy starczowzrocznością (stosuje się szkła dwuogniskowe). W niektórych przypadkach soczewki są wręcz zalecane bardziej niż okulary. Chodzi głównie o niemożliwy do wyrównania okularami astygmatyzm, duże wady wzroku, które przekraczają 6 dioptrii, czy różnowzroczność. Szkła kontaktowe mogą pomóc w przypadku niektórych chorób (np. stożek rogówki), stanowiąc opatrunek i transportując lek w głąb gałki ocznej.

Soczewki kontaktowe i wygoda

Soczewki sprawdzają się w sytuacjach, kiedy noszenie okularów jest niemożliwe. Szkła kontaktowe są więc szczególnie polecane osobom aktywnym, które nie chcą rezygnować z ulubionych sportów tylko dlatego, że muszą nosić okulary.

Jedynym ograniczeniem w użytkowaniu soczewek (głównie tych o przedłużonym czasie noszenia) może okazać się pływanie. Warto jednak mieć świadomość, że tutaj rozwiązaniem mogą okazać się „kontakty” jednodniowe.