Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Noszenie soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Zakup soczewek pociąga za sobą wiele pytań dotyczących wygody i bezpieczeństwa ich noszenia. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy „kontakty” są w stanie zastąpić okulary.

W doborze odpowiednich soczewek pomoże kontaktolog, który - po przeprowadzeniu odpowiednich badań - dobierze rodzaj „kontaktów” do posiadanej wady wzroku. Choć wizyta u okulisty jest niezbędna, warto dowiedzieć się, jak nosić szkła kontaktowe.

Popularne w ostatnim czasie soczewki systematycznej wymiany (m.in. jednodniowe) są nie tylko wygodne i bezpieczne, ale także bardzo higieniczne. Każdego dnia należy bowiem założyć ich nową parę.

Zanim zdecydujemy się na „kontakty”, warto pamiętać również o tym, że do ich noszenia trzeba się przyzwyczaić. O ile soczewki miękkie są wygodne w użyciu i pacjenci szybko się do nich przyzwyczajają, o tyle modele twarde wymagają dłuższego okresu adaptacji. Okres ten jest różny i może trwać nawet do miesiąca. Dlatego nie warto zniechęcać się po kilku dniach niedogodności, związanych z ich noszeniem.

Posiadacze soczewek powinni też pamiętać o ich codziennej pielęgnacji. Służą do tego płyny, dobrane odpowiednio do szkieł kontaktowych. Ważne są też pojemniczki do ich przechowywania, które - jeśli chcemy zachować higienę - powinny być regularnie czyszczone (przynajmniej raz na miesiąc). Jedynie osoby noszące modele jednodniowe nie muszą martwić się o pielęgnację szkieł, gdyż zużytą soczewkę wystarczy wyrzucić do kosza.

W przypadku „kontaktów” systematycznej wymiany należy pamiętać, by nie przekraczać zalecanego czasu ich noszenia. Po upływie tego okresu na soczewce mogą gromadzić się osady białkowe, które przyczynią się do infekcji oka.