Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Miękkie soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Większość z nas wie o istnieniu twardych soczewek kontaktowych. Jednak coraz bardziej popularne stają się miękkie modele, o których istnieniu nie wszyscy wiedzą. Mają one bowiem stosunkowo krótką historię.

Każdy, kto nosił miękkie soczewki kontaktowe wie, że są one niemal niewyczuwalne dla oka, przez co zapewniają wysoki komfort noszenia. Nie każdy jednak ma świadomość, że mają one krótką historię. Polimery do produkcji soczewek kontaktowych zostały użyte po raz pierwszy dopiero w latach 70. XX wieku. Powstały z myślą, by nosić je dłużej, nawet do 2 lat.

Obecnie „kontakty” dostępne są w wersjach jednodniowych, kilkudniowych, jedno- lub dwumiesięcznych. Wybór odpowiedniego modelu, uwzględniającego czas noszenia, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji kupującego. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie soczewki jednodniowe są najbardziej polecane. Trzeba bowiem mieć świadomość, że na ich powierzchni odkładają się osady białkowe, co może doprowadzić do infekcji, a nawet do pogorszenia pola widzenia.

Producenci soczewek poszli jednak o krok dalej, oferując również soczewki przedłużonego działania, do noszenia w trybie ciągłym. Tego rodzaju modele mogą być noszone zarówno w dzień i w nocy, bez konieczności ich zdejmowania. Ich żywotność wynosi max. 30 dni.

Dlaczego soczewki miękkie są tak wygodne?

Miękkie soczewki kontaktowe cechuje wysoki komfort noszenia, co zawdzięczamy ich budowie. Ich objętość w 75% stanowi woda, przez co ściśle przylegają do rogówki. Tego rodzaju modele polecane są głównie osobom z niewielką wadą wzroku.

Warto jednak mieć świadomość, że soczewki miękkie - ze względu na swoją specyfikę - wymagają właściwej pielęgnacji. Tylko wtedy dobrze będą spełniać swoją rolę. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni płyn, w którym pozostawia się szkła kontaktowe do momentu ich kolejnego założenia.