Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Kwartalne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Kwartalne soczewki kontaktowe stanowią grupę modeli przeznaczonych do systematycznej wymiany. By zapewnić komfort użytkowania oraz ochronić oko przed infekcjami, muszą być noszone w trybie dziennym.

Soczewki kwartalne należą do grupy modeli miękkich. Swoją trwałość zawdzięczają specjalnej budowie oraz właściwościom.

Szkła kontaktowe kwartalne, jak sama nazwa wskazuje, podlegają wymianie co 3 miesiące. Jednak nie wystarczy wyłącznie dostosować się do tego zalecenia. By zapewnić im określoną żywotność, a jednocześnie zapobiec infekcjom, koniecznością jest ich odpowiednia pielęgnacja. Niezbędny jest specjalny płyn, który można zakupić wraz z zestawem soczewek.

Komu zaleca się soczewki kontaktowe kwartalne?

Soczewki kwartalne są polecane przede wszystkim tym osobom, które nie chcą wydawać fortuny na szkła kontaktowe, a jednocześnie chcą czuć komfort stosowania tej formy korekcji wady wzroku.

W chwili obecnej „kontakty” kwartalne mogą konkurować z modelami dwutygodniowymi oraz jednodniowymi, które zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Pacjenci często decydują się na częstsze zmiany soczewek. Wpływają na to głównie względy bezpieczeństwa - chodzi o mniejsze ryzyko infekcji oka i zmniejszenie gromadzenia się złogów, osadów i innych drobnoustrojów.

Jak pielęgnować soczewki kwartalne?

Gwarantem trwałości soczewek kwartalnych jest ich umiejętna i regularna pielęgnacja. Po każdym użytkowaniu, szkła kontaktowe powinny zostać umieszczone w specjalnym pojemniku, do którego codziennie należy wlać świeży płyn. Poza odpowiednią pielęgnacją samych szkieł, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu pojemniczka. Chodzi o to, by nie zalegały w nim stare zanieczyszczenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na żywotność „kontaktów”.