Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Przeciwwskazania do soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Wiele osób zastanawia się, czy „kontakty” są w stanie zastąpić okulary. Choć w wielu przypadkach jest to dobry sposób na korekcję wzroku, warto wiedzieć, że nie każdy może nosić soczewki.

Rynek szkieł kontaktowych bardzo prężnie się rozwija. Popularność soczewek jest ogromna, ponieważ noszenie okularów bywa problematyczne. Trzeba jednak pamiętać o istnieniu kilku czynników, które składają się na przeciwwskazania do noszenia „kontaktów”. Warto wziąć je pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup soczewek.

Przeciwwskazaniem do stosowania szkieł kontaktowych są alergie (u osób skłonnych do uczuleń, zarówno płyny jak i same soczewki mogą wywołać lub pogłębić podrażnienia), zmiany hormonalne (zwłaszcza nadczynność tarczycy, która powoduje suchość gałki ocznej), zakażenia wirusowe lub grzybicze. Niegdyś przeciwwskazaniem był także „zespół suchego oka”, polegający na niedostatecznym wytwarzaniu łez. Obecnie dostępne są specjalne soczewki z dodatkowym środkiem nawilżającym, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oka.

Mając jakiekolwiek wątpliwości co do przeciwwskazań, należy zawsze skonsultować się ze swoim okulistą, w celu podjęcia jak najlepszej decyzji, dotyczącej stosowania lub zaprzestania używania soczewek kontaktowych.

Kto nie powinien nosić soczewek?

„Kontakty” nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 8. roku życia, głównie ze względu na trudności w zakładaniu i utrzymaniu szkieł w czystości.

Soczewki nie sprawdzą się również w przypadku osób, które często przebywają w klimatyzowanych biurach i pomieszczeniach.

Pacjenci, odczuwający paniczny strach przed zakładaniem soczewek, niekoniecznie muszą z nich rezygnować. Obecnie prowadzona jest behawioralna desensytyzacja, czyli przyzwyczajanie do „kontaktów”, prowadzona w ramach terapii psychologicznej. Jeśli to nie pomoże bądź pacjent nie podda się takiemu leczeniu, nie będzie w stanie nosić szkieł kontaktowych.