Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Cylindryczne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Cylindryczne soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na astygmatyzm. Ich noszenie poprawia komfort noszenia, jednocześnie zapewniając wygodę użytkowania.

Szkła kontaktowe cylindryczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób z astygmatyzmem - wady wzroku spowodowanej krzywizną rogówki. W efekcie dochodzi do „wyciągnięcia” obrazu w pionie lub poziomie. Cechą charakterystyczną cylindrycznych soczewek jest zróżnicowana moc w przekroju poziomym i pionowym. Moc cylindrów podawana jest w dioptriach, które poprzedza znak plus lub minus. W przypadku krótko- lub dalekowzroczności soczewki cylindryczne wtapiane są w szkła sferyczne, tworząc w ten sposób jedną soczewkę.

Zalety soczewek cylindrycznych

Soczewki cylindryczne okazały się wybawieniem dla pacjentów z astygmatyzmem, którzy mogli zrezygnować z noszenia grubych i niezbyt estetycznych okularów.

Atutem „kontaktów” cylindrycznych jest także brak zniekształceń obrazu, co zwykle ma miejsce w przypadku okularów (zniekształcenia zwykle pojawiają się przy brzegach).

Dzięki temu, że na rynku pojawiły się nowoczesne, bo kolorowe soczewki cylindryczne, osoby je noszące mogą zmieniać kolor swojej tęczówki. Łączą więc w sobie walory estetyczne z właściwościami korekcyjnymi.

Warto podkreślić, że cylindryczne soczewki kontaktowe dostępne są w formie twardej i miękkiej. Na rynku pojawia się także coraz więcej modeli jednodniowych.

Zanim wybierzesz soczewki cylindryczne

Przed postawieniem prawidłowej diagnozy i przepisaniem soczewek cylindrycznych konieczna jest wizyta u kontaktologa, który dokona pomiaru dioptrii. Obowiązkiem jest nie tylko standardowe badanie oka, ale również pomiar komputerowy. Niekiedy zachodzi konieczność wykonania kartometrii, która daje dokładną mapę nierówności rogówki. Dopiero po przeprowadzeniu takiego badania, lekarz dobierze wielkość cylindrów i zamówi odpowiednie soczewki kontaktowe.