Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Progresywne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Progresywne soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, u których z wiekiem pogarsza się jakość widzenia. Dzięki nowoczesnym modelom istnieje możliwość wyeliminowania problemu z ciągłą zmianą okularów.

Każda osoba po 40. roku życia powinna regularnie odwiedzać okulistę, by zbadać stan swojego wzroku. W miarę upływu lat pogarsza się bowiem akomodacja oka, na skutek której zaczynamy słabiej widzieć. Starczowzroczność powoduje problemy z czytaniem czy pisaniem, a więc pogarsza się widzenie z bliska. Naprzemienne zmiany okularów mogą być dość kłopotliwe. Na szczęście na pomoc przychodzą soczewki progresywne.

Zalety soczewek progresywnych

Osoby, które męczy patrzenie raz w dolną (przeznaczoną do bliży) raz w górną (przeznaczoną do dali) część okularów, mogą pokusić się o zakup progresywnych soczewek kontaktowych. Umożliwiają one jednoczesne widzenie z bliska i z daleka, niezależnie od tego, gdzie się patrzy. Kolejną zaletą takich „kontaktów” jest to, że są niewidoczne, a przy tym wygodne i łatwe w pielęgnacji. Ponadto wzrok nie męczy się tak szybko, jak przy okularach dwuogniskowych. Wzrok przenoszony jest płynnie z bliży do dali, co ma także pozytywny wpływ na samopoczucie pacjenta.

Modele soczewek progresywnych

Na rynku dostępne trzy rodzaje soczewek kontaktowych progresywnych:

  • dzielące poziom na dwie części o różnych ogniskowych,
  • centryczne, gdzie środkowa część służy do patrzenia z bliska, dalsza - do dali,
  • dwuogniskowe - powstałe przez nałożenie obu rodzaju soczewek; oko samodzielnie przyzwyczaja się do tego modelu, wybierając odpowiednią ogniskową.