Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Jak zakładać soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych bywa problematyczne dla tych osób, które robią to po raz pierwszy. Pojawiają się obawy o ból i dyskomfort. Wystarczy jednak kilka prób, by zakładanie i zdejmowanie szkieł nie sprawiało trudności.

Obawy związane z bólem i niedogodnościami podczas umieszczania ciała obcego w oku są na porządku dziennym. Żadne problemy nie pojawią się, gdy poznamy prawidłową technikę zakładania soczewek. Taką wiedzę można uzyskać od okulisty, który dokładnie zademonstruje, jak należy tę czynność wykonać.

Zakładanie soczewek krok po kroku

Przed założeniem soczewki należy ją dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie jest uszkodzona lub oberwana. Choć takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, nie należy pomijać tego ważnego kroku.

Soczewkę należy umieścić na palcu wskazującym, sprawdzając jednocześnie, czy nie jest wywinięta. Drugą ręką należy odchylić górną i dolną powiekę, a następnie umieścić szkło w dolnej części oka. Aby soczewka znalazła się we właściwym miejscu, należy mrugnąć powieką kilkakrotnie.

Powyższa metoda uważana jest za najprostszą i najczęściej praktykowaną wśród osób, które noszą szkła kontaktowe.

Możliwe komplikacje przy zakładaniu soczewki

Może się jednak zdarzyć, że mimo mrugnięć, odczuwamy dyskomfort, a obraz wydaje się być rozmazany. Przyczyną takiego stanu może być np. niedostateczne wycentrowanie „kontaktów”. Należy wówczas zamknąć oko i masować delikatnie powiekę, starając się nakierować soczewkę na właściwe miejsce.

Jeżeli szkło leży prawidłowo, a obraz jest rozmazany, może to oznaczać, że nie zostało dostatecznie dobrze przepłukane płynem.

Należy także wziąć pod uwagę możliwość założenia soczewki na złym oku lub w odwrotną stronę. W takich przypadkach należy szkło zdjąć i założyć je od nowa.

Osoby, mające trudność w zakładaniu lub zdejmowaniu „kontaktów”, mogą zaopatrzyć się w soczewki o przedłużonym czasie działania, które można nosić bez przerwy przez okres do jednego miesiąca.