Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Jednodniowe soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Jednodniowe soczewki kontaktowe nie mają długiej historii. Jednak wygoda użytkowania i komfort noszenia sprawiły, że - zaraz po wejściu na rynek - tego rodzaju modele cieszą się ogromną popularnością.

Soczewki kontaktowe jednodniowe zostały po raz pierwszy wprowadzone w 1995 roku i od razu podbiły rynek. Dawały pacjentom możliwość dbania o swój wzrok przy jednoczesnym zachowaniu zasad higieny oka i zminimalizowaniu powstawania jakichkolwiek infekcji. Zgodnie z nazwą, soczewki tego rodzaju nosi się w trybie dziennym, co oznacza, że po ich usunięciu, koniecznością jest założenie nowych.

Zalety soczewek jednodniowych

Soczewki jednodniowe wykonane są z hydrożelu, który doskonale przepuszcza tlen. Ich niewątpliwą zaletą jest niwelowanie alergii i uczuleń. Ponieważ ich częste zmienianie nie powoduje występowania białkowych osadów, takie modele zapobiegają infekcjom i podrażnieniom.

Walorem jednodniowych soczewek kontaktowych jest także wygoda w użyciu. Pakowane są w hermetyczne opakowania, gdzie są zanurzone w specjalnym płynie. Jako że są zakładane tylko raz, do ich pielęgnacji nie jest potrzebny żaden płyn, co wpływa na higienę ich użytkowania oraz niższe koszty.

Dla kogo soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe sprawdzają się zwłaszcza u osób, które chętnie korzystają z basenów lub wyjeżdżają nad morze. W wodzie znajduje się bowiem mnóstwo bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby przeniknąć na soczewkę, a stąd już tylko krok do infekcji oka. Podczas noszenia jednodniowych modeli problem ten jest całkowicie wyeliminowany. Dlatego też, pomimo codziennego noszenia soczewek miesięcznych lub rocznych, na czas pływania zaleca się zakładanie „kontaktów” jednodniowych.

Choć cenowo modele te są nieco droższe od tych noszonych przez dłuższy czas, warto w nie zainwestować, mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo. Sterylne soczewki zakładane każdego dnia to mniejsze prawdopodobieństwo infekcji oka.