Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób, których wzrok pogarsza się wraz z wiekiem. Dzięki nim mogą zapomnieć o okularach i zmianie image’u.

Wraz z wiekiem nasz wzrok pogarsza się, przez co tracimy zdolność ostrego widzenia. Jest to jednak zjawisko zupełnie normalne i naturalne. Wiele osób, które przez całe życie nie nosiły okularów, przeraża często sam fakt, że ich dotychczasowy image będzie musiał ulec zmianie. Na szczęście osoby cierpiące na starczowzroczność nie muszą nosić okularów, by skorygować wzrok. Wystarczy, że zakupią dwuogniskowe soczewki kontaktowe, by znów cieszyć się idealnym wzrokiem.

Soczewki a starczowzroczność

Starczowzroczność, zwana też presbyopia, to zaburzenie wzroku, które dotyka większość osób po 45. roku życia. Głównym objawem starczowzroczności jest pogarszanie się widzenia z bliska, co najczęściej uwidacznia się podczas czytania czy pisania, kiedy to litery zaczynają się zlewać, a nawleczenia igły staje się nie lada wyczynem. Gdy zauważamy, że nasz wzrok się pogarsza, a co za tym idzie - możliwość akomodacji oka osłabia się, należy udać się do okulisty i sprawić sobie okulary progresywne. Nie są one koniecznością, bowiem ich alternatywą są soczewki kontaktowe progresywne.

Rodzaje soczewek dwuogniskowych

Istnieje kilka form soczewek dwuogniskowych. Podobnie jak w przypadku innych modeli, tak i te wymagają, by oko się do nich przystosowało. Zazwyczaj związane jest to z odpowiednim ułożeniem głowy lub patrzeniem w specyficzny sposób. Spośród soczewek dwuogniskowych można wyróżnić „kontakty” naprzemienne - uważane za najstarszy model. Soczewka podzielona jest na dwie części, z których górna odpowiada za widzenie dalsze, a dolna - za bliskie. Obie części różnią się siłą skupienia, co daje możliwość wykorzystania ich do patrzenia w różnych odległościach. Ze względu na swoisty dyskomfort patrzenia, ten model nie cieszy się zbyt dużą popularnością u pacjentów.

Wśród szkieł dwuogniskowych rozróżnić można także soczewki kontaktowe typu koncentrycznego. Zbudowane są w taki sposób, by wewnętrzna część była przystosowana do czytania, a zewnętrzna - do patrzenia w dal.

Najnowszą formą soczewek dwuogniskowych stanowią modele, które w obrębie źrenicy mają obie ogniskowe. Takie rozwiązanie umożliwia jednoczesne czytanie i patrzenie w dal. Oko po kilku dniach użytkowania samo uczy się, którą ogniskową wybrać, aby widzieć wyraźnie.

Soczewki dwuogniskowe występują zarówno w wersjach twardych jak i miękkich. Ze względu na czas ich noszenia wyróżnia się modele roczne, kwartalne, miesięczne czy jednodniowe. Wszystkie muszą być noszone w trybie dziennym.