Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Dobieranie soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Odpowiedni dobór soczewek kontaktowych to wyznacznik ich prawidłowego użytkowania i wygody. Pierwsza para „kontaktów” powinna być zawsze przepisana po konsultacji z kontaktologiem. Samodzielne próby ich dopasowania mogą zakończyć się infekcją lub pogorszeniem wzroku.

Kryteria doboru soczewek

Okulista kontaktolog, dobierając soczewki kontaktowe, powinien wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj i stan wady wzroku, ale także prowadzony tryb życia, wiek, poziom nawilżenia oka. Istotne jest także rozważenie wszelkich przeciwwskazań, wykluczających noszenie szkieł kontaktowych.

O tym, czy istnieją jakiekolwiek powody, dla których noszenie soczewek jest zabronione, decydują przede wszystkim: komputerowe badanie wzroku, wywiad lekarski i przeprowadzone testy.

Można więc powiedzieć, że dobór szkieł kontaktowych jest kwestią indywidualną i opiera się na potrzebach poszczególnych osób.

Lekarz, biorąc pod uwagę tryb życia prowadzony przez pacjenta, powinien poinformować o różnych rodzajach soczewek. Istotne jest wskazanie takich, które będą najlepiej się sprawdzać w przypadku konkretnego pacjenta i warunków, w jaki przebywa najczęściej.

Kolejny etap stanowi testowanie różnych modeli szkieł w celu znalezienia tej optymalnej i najbardziej komfortowej pary. Trzeba pamiętać, że „kontakty” nie zawsze leżą idealnie i potrzeba czasu, by oko przyzwyczaiło się do nowego ciała obcego. Okres adaptacji jest różny u różnych osób. Przeważnie wystarczy 30 minut, by oko się przyzwyczaiło. Niekiedy jednak należy odczekać nawet kilka dni. Jedynie w skrajnych przypadkach okres adaptacji trwa ok. miesiąca.

Czy soczewki będą wygodne? Czy będę umiał je założyć? Oto dwa główne pytania, które nurtują pacjentów, zakładających szkła kontaktowe po raz pierwszy. Należy jednak pamiętać, że „kontakty”, zwłaszcza jednodniowe, składają się w 75% z wody, przez co są niezwykle delikatne i niewyczuwalne dla oka. Zakładanie i zdejmowanie szkieł to czynność, która trwa kilka sekund i przy odpowiedniej technice oraz kilku ćwiczeniach jest czynnością niemalże niewyczuwalną.

Nie należy zapominać także o wizycie kontrolnej. Powinna odbyć się nie później niż po 30 dniach od pierwszego założenia soczewek. Lekarz musi sprawdzić, czy „kontakty” zostały dobrze dobrane, czy pacjent nie odczuwa dyskomfortu.