Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Rodzaje soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Chociaż historia soczewek kontaktowych jest dosyć krótka, przeszły one burzliwy i szybki rozwój. Pozwoliło to na stworzenie wielu rodzajów szkieł kontaktowych, odpowiadających na zapotrzebowania klientów.

Przy dokonywaniu podziału „kontaktów” najczęściej bierze się pod uwagę materiał, z którego są wykonane, czas noszenia oraz sposób ich noszenia.

Rodzaje soczewek ze względu na materiał

Początkowo soczewki kontaktowe były szkłami twardymi, a do ich wykonania wykorzystywano gazoprzepuszczalne materiały. Jako że są one dosyć niekomfortowe w noszeniu, zostały wyparte przez wygodniejsze modele miękkie. Soczewki twarde stosuje się jedynie w przypadkach, kiedy te drugie nie sprawdzają się (np. w przypadku niektórych form astygmatyzmu, deformacji rogówki.)

Obecnie najbardziej popularne są soczewki miękkie, które występują w formie hydrożelowej lub silikonowo-hydrożelowej. Nowoczesne modele składają się w 75% z wody, co wpływa nie tylko na komfort, ale i higienę noszenia „kontaktów”.

Rodzaje soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia

Obecnie na rynku istnieją soczewki systematycznej wymiany (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne), które dają pełną ochronę i korektę oka, przy jednoczesnym zachowaniu zasad higieny.

Najbardziej popularne są soczewki miesięczne, zaś najbardziej higieniczne - modele jednodniowe, które zmniejszają do minimum jakiekolwiek skutki uboczne związane z noszeniem „kontaktów”.

Rodzaje soczewek ze względu na tryb noszenia

Wśród soczewek, ze względu na tryb noszenia, najbardziej popularne są soczewki:

  • jednodniowe, służące do noszenia przez jeden dzień, po czym zostają wyrzucone,
  • dziennie, noszone tylko podczas dnia i zdejmowane na noc, kiedy to leżą zanurzone w specjalnym płynie.

Kolejnym rodzajem są tzw. soczewki elastyczne, w których - raz na jakiś czas - pacjent może spać. Nowością są „kontakty” przedłużonego działania, które można nosić zarówno podczas dnia, jak i nocy, przy jednoczesnym zachowaniu zasad higieny. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie soczewek z wszelkich zanieczyszczeń. Wówczas te same szkła można nosić nawet do jednego miesiąca.

Kolorowe soczewki

Soczewki mogą nosić nie tylko osoby pragnące skorygować wzrok. Na rynku dostępne są bowiem modele kosmetyczne, które mają na celu poprawić wygląd poprzez zmianę koloru oczu.

Ten typ soczewek dostępny jest zarówno w wersji dla osób z wadami wzroku oraz dla tych, którzy mają zdrowe oczy.