Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Twarde soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Choć na rynku pojawiły się miękkie soczewki kontaktowe, to mimo wszystko twarde modele - o dłuższej historii - cieszą się największą popularnością. Warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje i dla kogo są przeznaczone.

Historia soczewek kontaktowych twardych jest ciekawa ze względu na materiał wykorzystywany do ich tworzenia. W latach 70. „kontakty” były wykonywane z polimetakrylanu metylu, zwanym także szkłem akrylowym lub plexi. Soczewki z tego tworzywa nie przepuszczały tlenu do rogówki, co powodowało szybkie męczenie się oka. Pierwsze modele przemieszczały się także w jego obrębie, co powodowało duży dyskomfort. Obecnie soczewki wykonane są ze szkła organicznego, które posiada dużo większą zdolność do przepuszczania powietrza.

Szkła kontaktowe twarde wykorzystywane są głównie do korygowania dużych wad wzroku, np. astygmatyzmu oraz redukowania stożka rogówki. Jako że muszą być wykonane na indywidualne zlecenie pacjenta, ich cena jest znacznie wyższa niż cena modeli miękkich.

Podstawowym problemem dla osób stosujących soczewki twarde gazoprzepuszczalne jest ich tolerancja przez oko. Tego rodzaju modele wymagają bowiem okresu przejściowego, w którym należy przyzwyczaić oko do nowego materiału. Okres ten może potrwać nawet do miesiąca. Optymalnym rozwiązaniem jest więc noszenie soczewek przez kilka minut dziennie, stopniowo zwiększając czas ich użytkowania, aż do całkowitej akceptacji.

Do pielęgnacji „kontaktów” twardych, podobnie jak w przypadku modeli miękkich, stosuje się specjalny płyn.