Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Roczne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Na rynku dostępne są roczne soczewki kontaktowe. Dla pacjentów z wadami wzroku jest to spora wygoda i oszczędność, ale też - większe ryzyko infekcji. Warto więc zastanowić się, czy tego rodzaju szkła to dobra inwestycja.

Soczewki kontaktowe roczne, nazywane także „kontaktami” konwencjonalnymi, posiadają najdłuższy okres użytkowania. Ich trwałość wynosi od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie są one zarówno bezpieczne dla oka, jak i zachowują swoje właściwości. Trzeba jednak pamiętać, że przy nieodpowiedniej pielęgnacji, specyficznych zaburzeniach wzroku bądź w warunkach dużego zapylenia, trwałość tego rodzaju szkieł kontaktowych może ulec zmianie.

Soczewki roczne produkowane są w wielu wersjach. Na rynku dostępne są modele sferyczne, asferyczne, toryczne i progresywne.

Dla kogo soczewki roczne?

Soczewki roczne kupowane są chętnie przez osoby, dla których względy ekonomiczne nie pozostają bez znaczenia. Szkła te, w porównaniu np. z jednodniowymi, są o wiele tańsze i przez to wygodniejsze. Raz kupione, wystarczają na cały rok!

Soczewki roczne nie są zalecane osobom posiadającym postępującą wadę wzroku. Taka przypadłość sprawia, że niekiedy zachodzi konieczność wcześniejszej wymiany szkieł kontaktowych. Dlatego też zaleca się głównie modele kwartalne lub nawet jednodniowe.

Soczewki roczne posiadają jednak kilka wad. Niewątpliwe wyznacznikiem trwałości szkieł jest ich odpowiednia i staranna pielęgnacja. W związku z przedłużonym okresem użytkowania zwiększa się również ilość odkładanych na soczewce osadów białkowych (zdarzają się także węglowodanowe i tłuszczowe). Dobrze dobrany płyn jest jednak w stanie je usunąć, pomagając utrzymać szkła w czystości.

Obecnie lekarze kontaktolodzy zalecają głównie soczewki systematycznej wymiany, modele roczne polecając jedynie w wyjątkowych sytuacjach.