Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Wady soczewek kontaktowych - interesujące fakty i porady

Choć noszenie soczewek wiąże się z wieloma zaletami, „kontakty” nie są pozbawione wad. Do niektórych z nich można się przyzwyczaić, inne sprawiają, że szkła nie są w ogóle akceptowalne. Warto poznać najważniejsze z nich.

Wiele osób, które po raz pierwszy zakładają soczewki, skarży się na swoisty dyskomfort związany z noszeniem szkieł. Niedogodność ta mija u niektórych po kilku dniach, a u innych - po kilku tygodniach.

Kolejną kwestią jest strach przed założeniem „kontaktów”. Chodzi przede wszystkim o konieczność umieszczenia ciała obcego na oku. U wielu osób strach jest na tyle paraliżujący, że koniecznością jest poddanie się specjalnej terapii. Niekiedy jednak obawy są na tyle silne, że są powodem całkowitej rezygnacji z noszenia soczewek.

Dla wielu osób, chcących zakupić soczewki, dużym problemem okazuje się cena. „Kontakty”, zwłaszcza jednodniowe, nie należą do najtańszych, a ich ewentualne dokupienie - w przypadku zguby - to dodatkowe koszty. Przy ogólnej kalkulacji, cena soczewek przewyższa często koszt zakupu okularów, dlatego niektórzy uważają, że szkła kontaktowe to jedynie luksus dla wybranych.

Do kosztu soczewek (w szczególności tych o przedłużonym działaniu) należy doliczyć cenę płynów do pielęgnacji oraz pojemniczków do przechowywania szkieł. W razie nagłych i nieprzewidzianych pobytów poza domem, trzeba doliczyć koszt soczewek jednodniowych kupionych „na szybko” lub całych zestawów do pielęgnacji. Jednak zawsze istnieje możliwość wyeliminowania tych wydatków poprzez noszenie wszystkich akcesoriów przy sobie.

Nowoczesne soczewki są bardzo bezpieczne dla oka, a im częściej je wymieniamy, tym ryzyko infekcji jest znikome. Należy więc brać poprawkę na to, że przy dłuższym używaniu „kontaktów”, zwłaszcza o dłuższym terminie przydatności, może wystąpić infekcja oka związana z nieprawidłową pielęgnacją i gromadzeniem się na nich drobnoustrojów czy osadów białkowych.

Soczewki to małe przedmioty, które łatwo mogą się zawieruszyć. O ile w przypadku modeli jednodniowych nie jest to duży problem, o tyle - posiadając specjalne soczewki robione na zamówienie, np. toryczne - musimy ponieść dodatkowe koszty.

Nosząc soczewki, należy pamiętać, by makijaż wykonywać już po założeniu szkieł, a zmywać go - po ściągnięciu. Warto mieć świadomość, że niektóre tusze do rzęs (przede wszystkim o działaniu wydłużającym), nie nadają się do używania w przypadku noszenia soczewek.