Soczewki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat soczewek kontaktowych.

Toryczne soczewki kontaktowe - interesujące fakty i porady

Osobom cierpiącym na astygmatyzm z pomocą przychodzą toryczne soczewki kontaktowe. Takie modele nie tylko zapewniają komfort noszenia, ale gwarantują doskonałe widzenie bez ryzyka infekcji.

Obecnie na polskim rynku istnieje wiele firm, oferujących soczewki toryczne. Nowością są modele silikonowo-hydrożelowe.

Jak dobrać soczewki toryczne?

Przed zakupem torycznych szkieł kontaktowych należy udać się do okulisty - kontaktologa. Tylko taki specjalista jest w stanie dobrać odpowiedni ich model, ustalając wcześniej moc sferyczną i toryczną. W wielu przypadkach wybór właściwych soczewek bywa utrudniony. Ma to miejsce wtedy, gdy w oczach istnieje spora różnica wad. Na szczęście istnieje możliwość wcześniejszego przymierzenia konkretnych modeli, co pozwala na trafne dobranie soczewek. Dzięki temu pacjent będzie odczuwał komfort ich noszenia.

Należy zwrócić uwagę, iż szkła kontaktowe toryczne dostępne są zarówno w wersjach dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów.

Czy można kupić kolorowe soczewki kontaktowe toryczne?

Wiele firm produkujących soczewki toryczne, z myślą o pacjentach z astygmatyzmem, udostępnia w swej ofercie modele barwione. W ten sposób i takie osoby mogą zmienić wygląd swoich oczu, poprzez zmianę koloru tęczówki.

Cena soczewek kontaktowych torycznych

Ze względu na bardziej skomplikowaną technologię wykonywania soczewek torycznych, ich cena przewyższa nieznacznie ceny „kontaktów” sferycznych.

Warto jednak mieć świadomość, że dla osób cierpiących na astygmatyzm zakup torycznych modeli okazuje się dobrą inwestycją. Należy pamiętać, iż nierzadko soczewki te zawierają filtry UV, chroniące oko przed rozwojem zaćmy.